Model DISC, czy D-I-S-K – od lat zajmuję się tym podziałem osobowości i często spotykam się z obawą, że niesprawiedliwie szufladkuje on ludzi. Czy to prawda? Przyjrzyjmy się bliżej temu modelowi, bo choć niby dużo osób go zna, okazuje się, że jest jak ze zdrowym odżywianiem – wiedza to jedno, a stosowanie to drugie.
Model DISC to popularne narzędzie służące do oceny i opisu stylów osobowości, a dokładniej, prezentowanych tendencji zachowań. Identyfikuje on cztery główne style, reprezentowane przez akronim DISC:
🔴 D – Dominujący: Osoby o tym stylu są zwykle energiczne, nastawione na działanie, zdecydowane, zorientowane na wyniki i pewne siebie. Lubią przejmować kontrolę, podejmować wyzwania i szybkie decyzje. Mogą być postrzegane jako wymagające, bezpośrednie, a nawet autorytarne. Szybko dają upust swoim emocjom i jasno komunikują własne stanowisko.
🟡 I – Wpływowy/Inicjatywny: Osoby o tym stylu są zazwyczaj towarzyskie, entuzjastyczne, optymistyczne i pełne energii. Lubią przebywać z ludźmi, nawiązywać kontakty i inspirować innych. Mogą być postrzegane jako spontaniczne, gadatliwe, a nawet chaotyczne. Uwielbiają się wyróżniać, a ich pragnienie ciągłego bycia w centrum uwagi powoduje, że określane są jako osobowości sceniczne.
🟢 S – Stały: Osoby o tym stylu są zazwyczaj spokojne, cierpliwe, lojalne i wspierające. Cenią sobie harmonię, stabilność i współpracę. Mogą być postrzegane jako nieśmiałe, powolne w podejmowaniu decyzji, a nawet uległe. Unikają jak ognia indywidualnych wystąpień publicznych, a własną wartość postrzegają przez pryzmat grupy/zespołu, do której należą. Tak duża koncentracja na relacjach powoduje też, że często są one ważniejsze niż cel do osiągnięcia.
🔵 C/K – Sumienny/Korygujący: Osoby o tym stylu są zazwyczaj dokładne, analityczne, precyzyjne i zorientowane na szczegóły. Cenią sobie jakość, dokładność i porządek. Mogą być postrzegane jako krytyczne, powściągliwe, a nawet perfekcjonistyczne. Lubią działać w odosobnieniu w określonym przez siebie rytmie i w zgodzie z własnym planem.
Tak wygląda opis poszczególnych stylów, ale model DISC zakłada, że każdy posiada wszystkie cztery style w różnym stopniu nasilenia. I w różnym stopniu z nich korzysta w zależności od środowiska, w jakim funkcjonuje (praca, dom, spotkania ze znajomymi, itp.). Zazwyczaj jeden lub dwa style są wyraźnie widoczne, ale nie jest powiedziane, że są przypisane na stałe. Styl może się zmienić, jeśli osoba podejmie taką decyzję i zacznie świadomie nad tym pracować lub kiedy będzie podlegała presji z zewnątrz.
Zrozumienie swojego stylu DISC oraz stylów innych osób może pomóc w poprawie komunikacji, budowaniu relacji i efektywnej współpracy.
Czy już wiesz, który styl jest Ci najbliższy? A może widzisz, z którym współpraca wydaje Ci się całkowicie niemożliwa?
O tym, jak może zmienić się nasz styl pod wpływem innych osób z otoczenia (szefa, menadżera, zespołu) już niebawem 😉.